verze pro tisk

Dělená strava - její výhody a rizika

Součástí zdravého životního stylu je také udržování štíhlé postavy. Lidé, kteří mají problémy s udržováním tělesné hmotnosti, by se měli poradit s odborníky a zvolit vhodnou dietu, která by jim pomohla zbavit se přebytečných kil. Existuje přitom celá řada diet, mezi tradiční z nich patří takzvaná dělená strava.

Dělená strava - její výhody a rizika

Podstata dělené stravy

Dieta v podobě dělené stravy spočívá v tím, že je strava rozdělena do tří skupin. První je tvořena potravinami z bílkovin ( maso, vejce, sýry a další). Druhou skupinu pak tvoří sacharidové potraviny, jako jsou brambory, rýže, těstoviny či pečivo. Třetí skupinou jsou neutrální potraviny, které tvoří třeba houby, oleje, zelenina či tučné mléčné produkty. Při klasické stravě dochází ke kombinaci těchto skupin, člověk tedy jí vše. U diety v podobě dělené stravy se však konzumují jen potraviny z jednotlivých složek. Jeden den si tak například člověk dopřeje potraviny z první skupiny ( bílkovinné potraviny), další den zvolí druhou skupinu. Neutrální potraviny přitom může jíst neustále. Cílem je optimalizovat přísun látek, které jsou pro lidský organismus potřebné.

Rizika dělené stravy

Dělená strava však musí být pečlivá, aby měl člověk skutečně zajištěn přísun všech minerálů, látek, vitamínů a živin, které potřebuje pro svůj zdravý vývin. Riziko dělené stravy může spočívat právě v tom, že se držiteli této diety nedostávají některé základní živiny, které mohou vyústit až ve vleklé zdravotní problémy. Proto je vhodné při dělené stravě vše konzultovat s odborníky na zdravou výživu. O dělené stravě a dalších dietách se lze dozvědět zajímavé informace například na portále detyachudnutie.sk. Vitamínové doplňky, potraviny a mnoho dalších zajímavých produktů i služeb pak můžete s výraznými slevami zakoupit třeba na shopcity.sk.

[Nahoru ↑]