Vláknina - proč je tak potřebná?
Nedostatek vlákniny vede k nejrůznějším zdravotním komplikacím a problémům, přičemž v této souvislosti se dokonce hovoří o rakovině tlustého střeva. Stejně tak, jako je třeba dbát o pravidelný pitný režim, neměli bychom podceňovat ani denní přísun vlákniny.
Vláknina představuje nestravitelnou složku potravy, která není přímým zdrojem energie. Mluví se celkem o pěti druzích vlákniny, ale nejznámější jsou dva – vláknina rozpustná a nerozpustná. Rozpustná vláknina se rozpouští ve tlustém střevě, při kontaktu s vodou bobtná a dokonce dokáže nabýt až 40 x většího objemu. Nerozpustná vláknina sice není rozpustná ve vodě, ale dokáže ji absorbovat. Oba druhy vlákniny jsou pro zdraví člověka důležité.
Vláknina a její funkce
Vláknina má za úkol udržovat zdravý stav trávicí soustavy, čímž vlastně působí blahodárně na celý organismus. Při dostatečném množství vlákniny se potrava může v trávicím traktu pohybovat rychleji a na střevní stěnu tak méně působí odpadní látky. Vláknina předchází průjmu, zácpě, rakovině konečníku a tlustého střeva, vyrovnává hladinu cholesterolu a cukru v krvi, je skvělým pomocníkem při hubnutí (navozuje pocit sytosti) atp.
Jaká je doporučená denní dávka vlákniny?
I když se to nedá tak jednoznačně určit vzhledem různým faktorům, uvádí se 25 až 35 gramů na dospělého člověka. Málokdo však optimální množství vlákniny konzumuje a často nepřijmeme ani polovinu z toho!
Obsah vlákniny někdy nenajdete ani na obalu
Některé nutriční tabulky na obalech potravin zkrátka obsah vlákniny neudávají, což je škoda, protože člověk se pak v celé věci hůře orientuje. Vlákninu však budete mít zaručeně uvedenou na produktech zdravé výživy, racio chlebíčcích apod.
Kde všude najdeme vlákninu
Na prvním místě musíme zmínit luštěniny, protože ty jsou v obsahu vlákniny skutečně nepřekonatelné. Konzumujte pohanku, žitnou mouku, otruby, čočku, hrách, fazole, ovesné vločky, celozrnné obiloviny, cereálie, ovoce apod.
Rozhodli jste se konzumovat více vlákniny?
V tom případě zařazujte vlákninu do jídelníčku postupně. Nesnažte se naráz o přechod na 35 g za den, protože by vaše tělo mohlo zareagovat trávicími obtížemi (nadýmání aj.).
[Nahoru ↑]
Co u nás hledáte?
bazalka a její použití bazalka pěstování chaluha bublinatá co obsahuje grep co obsahuje vitamín b co obsahují třešně echinacea účinky grep jak jist granatove jablko je třtinový cukr zdravější jednodenní půst kde je vitamin b kotvičník forte kotvičník zemní vedlejší učinky křen a jeho učinky medvědí česnek pěstování v květináči nedostatek vitamínu b očistná kúra pěstování bazalky v květináči pěstování bazalky puškvorec a jeho účinky rakytník a jeho použití řapíkatý celer použití řebříček a jeho účinky řebříček léčivé účinky řebříček obecný léčivé účinky vitamin b v potravinách vitamin b vitamin k v potravinach