verze pro tisk

Sója a její vliv na zdraví

Patříte mezi její příznivce, nebo naopak odpůrce? Patří k nejvýznamnějším a také k nejdiskutovanějším základním potravinám současného světa. Řeč je o sóji.

Sója a její vliv na zdraví

Co to je sója?

Značná část produkce pochází z genově modifikovaných odrůd, které jsou solí v očích ekologických aktivistů. Sójové boby jsou plody sóji luštinaté (Glycine max), rostliny se světle fialovými květy dorůstající do výšky jednoho metru. Byly důležitou potravou již na úsvitu vyspělých lidských civilizací.

Sója a její vliv na cholesterol

Sója je potravina rostlinného původu, tudíž neobsahuje cholesterol. Sója a výrobky z ní jsou jedním ze způsobů, jak zvýšit i příjem vlákniny a sójové bílkoviny, která je pro snížení hladiny cholesterolu také velmi vhodná. Nedávné výzkumy dokazují, že spotřeba sójové bílkoviny dvakrát denně už v množství 10-15 gramů podstatně snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Při pravidelné konzumaci sóji klesá hladina špatného cholesterolu LDL zhruba o šest procent.

Co ostatního sója obsahuje?

Sója a výrobky z ní obsahují kvalitní bílkoviny, olej s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin a tokoferolů (vitamin E), fosfolipidy, vápník, železo, vitaminy skupiny B a vlákninu. Z množství tuků obsažených v sóje je pouze 10 - 19 % nasycených mastných kyselin a 81-91 % nenasycených mastných kyselin. Nejvýznamnější esenciální mastnou kyselinou je kyselina linolová, jejíž příjem je možný pouze potravou.

Vliv sóji na výskyt rakoviny

Sója obsahuje velké množství izoflavonů. Izoflavony mají mnohem slabší účinek než estrogen. Mohou však blokovat receptory tohoto hormonu a snižovat jeho příjem. Vědci chtějí této vlastnosti využít při boji s tumory prsu, prostaty a štítné žlázy, jejichž růst s tímto hormonem souvisí. V Asii, kde se konzumuje tradičně velké množství tofu a miso, se tyto druhy rakoviny objevují mnohem vzácněji než na západě.

Pozor by si ale měly dát ženy, které chtějí otěhotnět. Ty by sóju měly ze svého jídelníčku vypustit. Izoflavony ovlivňují činnost štítné žlázy a tím i hormonální režim organismu. Výsledkem může být omezení plodnosti.

I u sóji platí, že by se měla jíst pravidelně, ale přiměřeně.

Zatímco někteří badatelé tvrdí, že sója urychluje stárnutí mozku, jiná studie údajně ukázala zlepšení paměti. Sója patří do zdravého jídelníčku, ale ani s ní se to nesmí přehánět.

A na závěr jeden z receptů, jak využít sóju:

Sójový guláš, 4 porce

Suroviny:

  • 1 balíček sójových kostek
  • 1 cibule
  • gulášové koření
  • celý černý pepř
  • česnek
  • bobkový list
  • nové koření
  • mletá paprika
  • hladká mouka
  • zeleninový vývar

Postup:

Sójové kostky uvaříme ve vodě spolu se zeleninovým vývarem, kuličkami pepře, bobkovým listem, novým kořením a gulášovým kořením. Necháme odstát tak na hodinku, ale pokud je čas, můžeme i více. Na oleji osmahneme nadrobno nakrájenou cibulku a česnek, přidáme sladkou papriku. Zaprášíme moukou a utvoříme jíšku. Zalijeme přes cedník vývarem ze sóji, povaříme. Do omáčky přidáme sóju a dochutíme mletou paprikou, popř. česnekem.

Sójový guláš podáváme s chlebem nebo knedlíkem.

[Nahoru ↑]