Ořechy: Zdroj důležitých látek
Patříte mezi milovníky ořechů? Znáte všechny jejich druhy i to, čím nám prospívají? Jak často je konzumujete? Možná vám pomůže následující článek.
Lískový ořech
Od nepaměti byl symbolem lásky a plodnosti. Je možné, že to bylo díky dobrému vlivu na správnou funkci srdce a krevnímu oběhu. Lískový ořech je také dobrý při fyzickém vyčerpání, uklidňuje a prospívá zlepšení paměti.
Obsahuje několik potřebných prvků jako je
- fosfor,
- hořčík,
- vápník,
- draslík,
- železo a
- měď.
Z vitamínů jsou to především
- vitamín E a B.
Lískový ořech je plodem lísky obecné, která se běžně pěstuje i u nás. Pro sběr je vhodným měsícem srpen a září.
Makadamové ořechy
Makadamový se nazývá ořech, přesto ořechem správně není. Patří mezi peckovice a strom, na kterém roste, je podobný kaštanu. Vlastně i plod je kaštanového typu. Kulatý plod velikosti třešně má pod tvrdou skořápkou semeno, tedy ořech, který se ale v syrovém stavu nejí. Obvykle se praží a koření, někdy jen solí nebo do chucuje cukrem.
Tento plod je velice tučný - v obsahu má 80% tuku a proto se z něj vyrábí olej. Další využití je běžné jako u jiných ořechů.
Používá se také do kosmetiky pro suchou a ztvrdlou pokožku. Na chuť jsou velice lahodné, ale také hodně drahé. Možná je to tím, že původem této dřeviny je Austrálie, i když jsou makadamové plantáže po celém světě.
Pekanový ořech
Je to ořech podobný vlašskému. Skořápka plodu je však hladká, různých barev přes odstíny žluté, hnědé a oranžové, Uvnitř jsou jedlá jádra. Jsou velice chutná, ale jak už u ořechů bývá, také velice tučná. Na druhou stranu jsou bohatým zdrojem
- provitaminu A,
- vitaminů B,
- draslíku,
- vápníku,
- železa a
- fosforu.
Jedinečné jsou i obsahem fytochemikálií, které vyvolávají proces, při němž se navzájem ničí rakovinné buňky.
Pro konzumaci je nejvhodnější jádra ořechu namočit na 15 minut do vroucí vody. Lehce se pak loupou.
Vlašský ořech
Pro nás notoricky známý a běžně pěstovaný Ořešák královský je mohutný a vysoký strom, který plodí i sto let peckovice s jádrem. Svůj oficiální latinská název - Juglans - získal ve starověku podle boha Jupitera, kterému byl strom zasvěcen.
Původ jeho pěstování bychom tedy hledali v Itálii, jejíž tehdejší obyvatelé věřili, že díky vnější podobnosti jádra s lidským mozkem, jejich konzumace podporuje správný vývin mozku. Dnes už víme, že vlašské ořechy podporují nejen mozek, ale i celou nervovou soustavu.
Obsahují zejména:
- vitaminy E a B,
- železo,
- zinek a s
- elen.
Mají dobré antioxidační účinky, snižují hladinu cholesterolu v krvi, ale pozor při žlučníkových problémech - lehce vyvolávají záchvat.
Burské oříšky - Arašídy
Plody rostliny Podzemnice olejné již napoví, že buráky nerostou jako většina ořechů na stromech, ale v zemi. Příjmení rostliny zase vypovídá o vysokém obsahu tuku. Na druhou stranu díky tomu se z oříšků vyrábí kvalitní olej a samotné plody jsou bohaté na:
- vitamíny E a B a
- bílkoviny.
Pro svoji specifickou chuť a vůni se arašídy často ochucují vyráběné sladkosti. Z Ameriky a Anglie k nám zase pomalu proudí arašídové máslo, což je vlastně pomazánka používaná hlavně na tousty či do sendvičů.
Kešu
Brazilský strom pěstovaný v tropických oblastech se využívá mnohonásobně. Jednak to jsou plody kešu jablka, kterými se krmí dobytek, nebo se lisují a ze šťávy se vyrábí alkohol. Dále nepravé plody - kešu oříšky, jaké známe u nás.
Prodávají se nejčastěji samotné, pražené nebo solené. Výborné jsou na revmatické potíže, podporují správnou funkci očí a zvláčňují pokožku. Jako i jiné ořechy obsahují
- vitamíny B a E,
- dále minerální látky jakými jsou:
- hořčík,
- zinek a
- železo.
Para ořechy
Nejen Kešu má původ v Brazílii. Dalším zástupcem je para ořech, pojmenovaný po přístavu Pará, ze kterého se vyvážel do Evropy. Je plodem Juvie ztepilé, která se velice špatně množí. Proto se pěstuje zejména v Jižní Americe.
Para ořech je plod veliký asi jako ořech kokosový, v němž je několik desítek jedlých semen. Para ořechy jsou bohatým zdrojem
- vitamínů A, B, E,
- minerálních látek jako vápník,
- fosfor,
- hořčík,
- železo,
- draslík
- a bílkovin.
Pro vysoký obsah olejů se špatně skladují, neboť rychle žluknou. Používají se jak ke konzumaci, tak v kosmetickém průmyslu. Krámy či mléka z něj vyrobené vyživují pokožku a dodávají ji pružnost, vláčnost a jemnost.
Jedlé kaštany
Strom Kaštanovník setý se také nazývá jedlý. Plodí totiž ořechy, či kaštany jen o něco menší než je klasický kaštan. Plody jsou pichlavé kuličky, v jejichž nitru se nachází jedlé semeno.
To se obvykle konzumuje pečené v troubě, s předem naříznutými špičkami. Pěstuje se v teplejších oblastech, u nás například u vinic. Obsahují
- škrob,
- vitamíny B, C a E.
Lidskému organismu prospívají v oblasti srdeční a nervové.
Kolový ořech
Kolový ořech má díky svým povzbuzujícím účinkům co dočinění s nápojem kola. Ale to je jen jedna z několika vlastností tohoto původem afrického ořechu.
Kolový ořech je znám jako stimulant, zahánějící pocit hladu, bolesti a účinky má srovnatelné s kokainem. Bývá také považován za afrodiziakum. U nás ho seženete jak v tradiční formě, tak v prášku.
Kokos
Plod palmy obsahující aromatické kokosové mléko je u nás dobře znám. Pod tvrdou a silnou skořápkou je bílá dužina, bohatá na vápník, vlákninu a proteiny.
Usušená dužina se strouhá do takové podoby, jak ji známe z prodejen potravin. anebo se z ní dále vyrábí olej, využitý jak v potravinářství pro výrobu kokosových trestí a laskomin a v kosmetice do výroby tělových mlék, krémů a olejů. Přípravky zjemňují pokožku a dodávají jí pružnost. Kokosové mléko je zase bohatým zdrojem
- vitamínů B a C
- a draslíku.
Pistácie
Malé oříšky obalené velmi tvrdou skořápkou jsou u nás také velice známy. Nejčastěji je konzumujeme solené anebo z nich vyráběnou zmrzlinu.
Zeleň by nás mohla zmást, že jde o nedozrálý plod, nenechme se však zmýlit, obecně platí, že čím zelenější jádro, tím kvalitnější. Jsou bohatým zdrojem
- vitamínů A, B, E,
- dále železa,
- mědi,
- selenu zinku
- a antioxidantů chránící organismus před množením rakovinovým buněk.
Pistácie jsou velmi hořlavé. Samy od sebe se dokonce mohou vznítit, proto se neskladují ve velkém množství najednou.
Stejnojmenný keř, plodící tyto vynikající ořechy, pochází z Asie, kde je také hojně rozšířen.
[Nahoru ↑]
Co u nás hledáte?
bazalka a její použití bazalka pěstování chaluha bublinatá co obsahuje grep co obsahuje vitamín b co obsahují třešně echinacea účinky grep jak jist granatove jablko je třtinový cukr zdravější jednodenní půst kde je vitamin b kotvičník forte kotvičník zemní vedlejší učinky křen a jeho učinky medvědí česnek pěstování v květináči nedostatek vitamínu b očistná kúra pěstování bazalky v květináči pěstování bazalky puškvorec a jeho účinky rakytník a jeho použití řapíkatý celer použití řebříček a jeho účinky řebříček léčivé účinky řebříček obecný léčivé účinky vitamin b v potravinách vitamin b vitamin k v potravinach