Koření podle ajurvédy
Koření používáme proto, abychom dodali pokrmu žádoucí chuť a aroma. V ajurvédě ale koření neplní jen tento účel, nýbrž se na něj pohlíží v širších souvislostech. Koření může také stimulovat trávicí enzymy (agni), umožňuje lepší stravitelnost pokrmu a vstřebávání živin.
Koření z hlediska ajurvédy nejvíce prospívá lidem s osobní konstitucí Váta a Kapha. Pitta mívá zpravidla silné trávení.
Jak může koření působit
- Zlepšuje stravitelnost, urychluje metabolismus, podporuje trávení
- Účinkuje proti plynatosti a spaluje toxiny
- Ovlivňuje vlastnosti potravin a brání jejich nežádoucím účinkům (například brání zahleňování, váže určité látky apod.)
Vhodné druhy koření podle osobní konstituce
Pro Vátu: adžvan, bazalka, fenykl, hřebíček, hing, kopr, kumín, koriandr, kurkuma, máta, muškátový oříšek, oregano, petržel, pepř, pískavice, pippali (dlouhý pepř), skořice, zázvor (čerstvý).
Pro Kaphu: adžvan, bazalka, fenykl, hing, hřebíček, karí, koriandr, kopr, kumín, kurkuma, muškátový oříšek, oregano, petržel, pískavice, pepř (kajenský i pippali – dlouhý), skořice, šalvěj, zázvor.
Pro Pittu: anýz, bazalka, fenykl, kardamon, koriandr, kopr, kumín, kořice, máta, petržel.
Čtěte také: Kombinování potravin podle ajurvédy
Vybrané druhy koření a jejich účinky:
- Adžvan: působí proti nadýmání a plynatosti, stimuluje trávení
- Anýz: má podobné účinky jako fenykl - proti bolesti břicha, nadýmání a plynatosti (ale má silnější účinky)
- Hing (neboli Čertovo lejno): velmi silné koření proti nadýmání a bolesti břicha
- Bobkový list: stimuluje trávení
- Černý pepř: podporuje metabolismus, chuť k jídlu a trávení, snižuje zácpu a plynatost, pomáhá při studených končetinách, podporuje vykašlávání, spaluje toxiny aj.
- Fenykl: při bolesti břicha, plynatosti, špatném trávení, křečích, průjmu apod.
- Kardamon: zahřívá organismus, podporuje zažívání, působí proti průjmu, ulevuje od plynatosti, tlumí bolest žaludku, blokuje zahleňující účinek mléka, detoxikuje kofein v kávě aj.
- Pippali: spaluje toxiny, podporuje trávení
- Šalvěj: má zahřívací účinek
Použité zdroje: FREJ, David. Ajurvédské recepty pro zdraví.
[Nahoru ↑]
Co u nás hledáte?
bazalka a její použití bazalka pěstování chaluha bublinatá co obsahuje grep co obsahuje vitamín b co obsahují třešně echinacea účinky grep jak jist granatove jablko je třtinový cukr zdravější jednodenní půst kde je vitamin b kotvičník forte kotvičník zemní vedlejší učinky křen a jeho učinky medvědí česnek pěstování v květináči nedostatek vitamínu b očistná kúra pěstování bazalky v květináči pěstování bazalky puškvorec a jeho účinky rakytník a jeho použití řapíkatý celer použití řebříček a jeho účinky řebříček léčivé účinky řebříček obecný léčivé účinky vitamin b v potravinách vitamin b vitamin k v potravinach