verze pro tisk

Jogurty pro zdraví

Máte rádi nakyslou chuť tohoto mléčného výrobku? Pak vězte, že pravidelnou konzumací jogurtů uděláte svému zdraví jen dobře.

Jogurty pro zdraví

Kde se vzal první jogurt?

První jogurt vznikl náhodným kysáním, pravděpodobně při kontaktu s bakteriemi, které se nacházely uvnitř vaku z kozí kůže, v němž bylo přepravováno mléko. Bakterie, v kombinaci s teplým prostředím ve vaku, vytvořily vhodné prostředí pro mléčné kysání. K původnímu způsobu výroby se vztahuje i dnešní název „jogurt“. Pochází z tureckého yogurt, což znamená zkvašené mléko.

Co všechno jogurt obsahuje?

Při své relativně nízké energetické hodnotě je jogurt bohatým zdrojem plnohodnotných bílkovin, vápníku, fosforu a různých vitaminů skupiny B.

Polotučný jogurt má obsah tuku kolem 3 %, většina jiných potravin obsahuje tuk v podstatně větším množství. Například vejce obsahují 11 % tuku, uzeniny 35 až 50 %, máslo 80 %, maso obsahuje 20 až 40 % tuku.

Dále obsahuje jogurt také živé kultury. Klasický jogurt obsahuje dvě živé jogurtové kultury: Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophilus. Bakteriální kultury obsažené v jogurtu pozitivně ovlivňují složení střevní mikroflóry. Obnovuje tyto bakterie po léčbě antibiotiky a chrání organismus před průjmovými onemocněními.

Některé jogurty obsahují také probiotika, která také příznivě ovlivňují naše zdraví.

Bílý, ovocný, nebo např. s cereáliemi?

Rozdíl mezi bílým a ovocným jogurtem není jen v chuti, ale i v tom, co si do něj výrobce může dovolit přidat. Pro výrobu bílého jogurtu je striktně dané, že se do něj nesmí zakomponovat žádná nemléčná složka - je tedy tvořen čistě jen z mléka a jogurtové kultury. Pokud je do výrobku přidán škrob nebo jiné zahušťovadlo, nejedná se již o jogurt, ale jogurtový dezert nebo krém. Do ovocných jogurtů výrobci často přidávají navíc např. želatinu, stabilizátory, aroma a další látky.

PROTO JE IDEÁLNÍ, KDYŽ ČASTĚJI KONZUMUJETE PRÁVĚ JOGURT BÍLÝ, který si můžete sami doma doplnit ovocem, oříšky nebo medem.

Na závěr jeden jogurtový recept:

Jogurtový hřbet

Suroviny:

450 g

bílého jogurtu

, 200 g polohrubé mouky, 160 g moučkového cukru, 4 vejce, 1 vanilkový cukr, 2 balíčky kypřícího prášku do pečiva, tuk na vymazání formy a mouka na vysypání

Na ozdobení:

200 g jahod, 1 kelímek smetany ke šlehání, 1 sáček červeného želé na dorty v prášku

Postup přípravy:

Žloutky vyšleháme s oběma cukry do pěny, přidáme jogurt, mouku smíchanou s práškem do pečiva a na závěr zlehka vmícháme tuhý sníh z bílků. Těsto nalijeme do vymazané a moukou vysypané formy na srnčí hřbet a pečeme cca 35 minut při teplotě 170 °C. Upečený hřbet vyklopíme a necháme vychladnout. Mezitím rozmixujeme dvě třetiny jahod, smícháme je s želé rozpuštěným podle návodu na obalu, nalijeme na vychladlý hřbet. Po ztuhnutí ozdobíme šlehačkou a zbylými jahodami.

[Nahoru ↑]