Heřmánek: užitečný plevel
I když rostou jako plevel, mohou být považovány za užitečné bylinky. Jednou z takových rostlinek je i heřmánek, který pomáhá při léčbě různých neduhů. Jeho latinský název zní Chamomilla recutita a lidově se mu říká kamilka, harmaníček, polní heřmánek, voňavý rmen, matrikária nebo rumánek.
Heřmánek pravý je bylina dorůstající do výšky 20 – 50 cm. Poznáme jej podle charakteristických bílých okvětních lístků rostoucích okolo žlutého lůžka a nasládlé vůně.
Nasbírejte a usušte si heřmánek
Heřmánek se sbírá od května do září. Květy se sbírají za suchého počasí, mají být vyvinuté, ovšem ne staré. Květní stopky by neměly mít maximálně 2 cm. Sušíme rychle na stinných suchých místech v tenkých vrstvách (nejvýše 2 cm) například na sítě. Pomalé sušení se nedoporučuje z toho důvodu, že by bylina ztratila barvu i cenné látky. Nesuší se na slunci. Pokud panuje nepříznivé počasí, k dosušení lze použít umělé teplo do 40 stupňů. Bylinu při sušení nepřevracujte, protože se hodně drolí. Po usušení zacházejte s heřmánkem opatrně a uložte jej do papírových pytlíků. Po usušení bude heřmánek vážit asi jen pětinu původní váhy.
Čtěte také: Sběr bylinek a sušení je tak trochu věda
Heřmánek a jeho léčivé účinky
Heřmánek má hojivé a regenerační schopnosti. Působí protizánětlivě, dezinfikuje, ulevuje při křečích a podporuje pocení. Heřmánek lze použít vnitřně i zevně.
Kdy jej lze použít:
- Při trávicích a střevních problémech (koliky, nadýmání, usnadňuje vyměšování)
- Při kašli a nachlazení
- Při zánětech a nemocech dutiny ústní (jako klooktadlo)
- Při menstruaci (bolestem, nepravidelnosti)
- Při zánětech močových cest
- Při nespavosti
- Zevně při kožních vyrážkách, spáleninách, hemoroidech, otocích, špatně se hojících ranách, očních zánětech apod.
Heřmánek můžete použít ve formě:
- Čaje
- Oleje
- Nálevu
- Odvaru
- Masti
- Likéru
Heřmánek versus rmen
Heřmánek se poměrně lehce dá zaměnit s rmenem. Jak tedy spolehlivě poznáte heřmánek pravý? Utrhněte jeden květ a roztrhněte jej podélně na dvě půlky. Heřmánek bude mít lůžko duté, rmen naopak plné.
[Nahoru ↑]
Co u nás hledáte?
bazalka a její použití bazalka pěstování chaluha bublinatá co obsahuje grep co obsahuje vitamín b co obsahují třešně echinacea účinky grep jak jist granatove jablko je třtinový cukr zdravější jednodenní půst kde je vitamin b kotvičník forte kotvičník zemní vedlejší učinky křen a jeho učinky medvědí česnek pěstování v květináči nedostatek vitamínu b očistná kúra pěstování bazalky v květináči pěstování bazalky puškvorec a jeho účinky rakytník a jeho použití řapíkatý celer použití řebříček a jeho účinky řebříček léčivé účinky řebříček obecný léčivé účinky vitamin b v potravinách vitamin b vitamin k v potravinach