verze pro tisk

Dýně a její vliv na naše zdraví

Do Evropy byla tato plodina přivezena Kryštofem Kolumbusem z Ameriky. Už původní obyvatelé Ameriky – indiáni tuto plodinu pěstovali. Správný název pro zeleninu, které lidově říkáme dýně, je tykev obecná. Tato tykev pochází ze Střední Ameriky, pěstuje se však na celém území Ameriky, v Rusku, na Balkáně a také ve Středozemí. Tykev nebývá konzumována za syrova, obvykle se vaří, dusí či jinak tepelně zpracovává. Velmi oblíbené je zavařování.

Dýně a její vliv na naše zdraví

Cenné látky obsažené v dýni

Vláknina

Železo

Hořčík – Je prevencí proti mnoha chronickým nemocem.

Beta-karoten – Má antioxidační účinky . Není vhodný jen pro zdravý, ale také pro krásu .

Dýňová semínka

Obsahují:

  • 37,5 % oleje
  • Fosfor – Je důležitý pro zdravé kosti a zuby.
  • Železo – Železo je velmi důležité při tvorbě hemoglobinu.
  • Vláknina – Vláknina je nestravitelná část rostlinné potravy, která na sebe váže toxické látky a tím urychluje jejich odchod z těla ven.
  • Vitamíny B2, B3, B5, E, K
  • Zinek – Pomáhá proti nemocem štítné žlázy a prostaty. Dále hojí rány, je vhodný pro posílení imunity a také podporuje zdravý růst dětí.
  • Nerozpoznatelnou složku, která usmrcuje tasemnice a škrkavky

Už indiáni poznali léčivé účinky dýně. Již tehdy byla dýně používána jako lék na nemoci zažívací soustavy a jak již bylo zmíněno, také na zbavení se tasemnic a škrkavek. Pomáhá i v boji proti dalším vnitřním parazitům. Látka, která je hubí nebyla doposud rozpoznána. Vědci zjistili, že semínka dýně, která byla vypěstována v teplejším podnebí, mají větší koncentraci léčebných látek. Zároveň však vědci jedním dechem dodávají, že není třeba se omezovat v konzumaci dýňových semínek, neleze se jejich léčivými látkami předávkovat. Je nutné, abyste před konzumací semínka rozdrtili, popřípadě je při konzumaci důkladně rozkousali. Další možností je umixovat je. Jsou známy i případy, kdy dýňová semínka pomohla v boji proti nemocem prostaty a štítné žlázy. Mužům se proto doporučuje konzumace dýňových semínek, jelikož v jejich oleji se nachází složka, která účinně zabraňuje množení se buněk prostaty.

[Nahoru ↑]