verze pro tisk

Víte, že existuje bio alkohol?

Jak je to s výběrem surovin pro bio alkohol a jaká specifika mají bio alkoholové produkty? Pokud se o tom chcete dozvědět něco více, čtěte následující článek.

Víte, že existuje bio alkohol?

Lihové nápoje mají u nás i po celém světě dlouhou tradici. V poslední době se ale začalo hodně hovořit o bioproduktech a v této souvislosti se objevily už i bio alkoholické nápoje. Pojmy biopivo nebo biovíno zatím sice nejsou moc známé, ale kdoví, třeba se za pár let budou používat zcela běžně…

Biovíno

Rozdíl mezi biovínem a klasickým vínem tkví pouze ve výběru hroznů. U biovína je zaručené, že na výrobu se použily pouze přírodně pěstované hrozny a že tyto hrozny nebyly ošetřeny chemickými prostředky. Je to ale vůbec nutné? Když koupíme kvalitní víno, nemusí být ani bio a může být zcela přírodní. V tomto případě se tedy nějakých nešetrných zásahů do výroby vína nemusíme obávat. Ovšem i zde se najdou tací, kteří by chtěli pouze vydělat na úkor kvality. Nicméně lze říci, že v našich končinách je vinařství na relativ ně vysoké úrovni.

Biopivo

Když je pivo bio, tak to neznamená, že by tento nápoj měl méně alkoholu nebo kalorií, pouze suroviny na jeho výrobu pocházejí z ekologicky šetrného zemědělství. Nabízejí jej zahraniční i české pivovary. Čepované ale zakoupíte zřídka, spíše se dá sehnat v supermarketu. A chuť? Tak tu už musí posoudit každý sám.

Pivo se vyrábí ve velkém objemu a cokoliv takového vždy láká ke zjednodušení a urychlení postupu. Tím ale pivo ztrácí na kvalitě. Nejčastějším nešvarem, v tomto ohledu je přidávání aditiv, nahrazování přírodních přísad umělými, přidáváním přípravků, které urychlují zrání nebo udržují pěnu atp.

Bioalkohol proti kocovině?

Bohužel ani pro bioalkoholické produkty neplatí, že po jejich konzumaci člověk nemůže mít kocovinu. Proto se připravte na to, že když vypijete alkohol hodně (bio či ne bio), kocovině se nevyhnete.

Čtěte také: Je libo biokáva?

[Nahoru ↑]